Cupa Mondială 2022. Croaţia, vicecampioana mondială, a remizat cu naționala Marocului

Selecţionata Croaţiei, vicecampioana mondială, a terminat la egalitate cu echipa Marocului, 0-0, miercuri, pe Al Bayt Stadium din Al Khor, în Grupa F a Cupei Mondiale de fotbal din Qatar.Echipa antrenată de Zlatko Dalic a părut că s-a mulţumit cu puţin în acest meci, pe care l-a dominat destul de autoritar, dar în care a riscat puţin şi a avut doar câteva ocazii.Prima repriză a avut multe momente confuze, în care cele două echipe au aglomerat jocul şi nu au avut răbdare să construiască faze elaborate.Africanii au avut prima situaţie de poartă, dar centrarea deviată a lui Hakimi a fost reţinută de Livakovic la colţul scurt (13).Perisic a şutat puternic de la aproape 30 de metri, dar mingea s-a dus peste transversală (17).Vicecampioana mondială a avut două ocazii bune în finalul primei părţi, însă portarul Bounou s-a opus la mingea deviată de Vlasic (45+1), iar Modric a şutat de la 18 metri, peste poartă (45+2).Dominarea croaţilor s-a accentuat după pauză, dar jocul s-a desfăşurat pe aceleaşi coordonate, marocanii apărându-se aproape impecabil.''Leii din Atlas'' l-au pierdut în min. 50 pe Mazraoui, care s-a accidentat la o minge trimisă cu capul din unghi, fără probleme pentru Livakovic.Una dintre cele mai periculoase faze ale croaţilor s-a consumat în min. 52, când Bounou a respins mingea trimisă de Perisic, iar apoi Lovren a reluat din cădere, însă Amrabat a respins din faţa porţii goale.Marocanii au avut o oportunitate bună în min.

Sursă foto: Digi24.ro