Germania - Japonia 1-2, la Cupa Mondială 2022. A doua mare surpriză a turneului: prima victorie din istorie a asiaticilor contra nemţilor

Poate nu la fel de mare surpriză ca victoria Arabiei Saudite în faţa Argentinei (2-1, după 0-1 la pauză), succesul ''samurailor albaştri'' era complet neaşteptat după prima repriză, una controlată categoric de Mannschaft. Ilkay Gundogan (33 - penalty) a deschis scorul pentru echipa antrenată de Hansi Flick, dar niponii au întors rezultatul în ultimul sfert de oră prin reuşitele a două rezerve, Ritsu Doan (75), Takuma Asano (83). Japonia a învins Germania în premieră Deşi japonezii au marcat în min.

Sursă foto: Observatornews.ro